תואר ראשון בפסיכולוגיה

הפסיכולוגיה, הידועה גם בשם מדעי הנפש, מופיעה בין התחומים הכי נחשקים ללמידה בעולם האקדמי של ימינו. מצד אחד, הלימודים מעניינים מאוד, מכיוון שהם נוגעים לנפש האדם וליום יום של כל אחד מאיתנו, ומצד שני ניתן ליהנות מתואר אקדמי מוערך לכל דבר ועניין. אם כן, מה באמת לומדים בתואר ראשון של פסיכולוגיה והיכן ניתן לעבוד לאחר שכבר מחזיקים בתואר שכזה?

שלושת התחומים
לימודי הפסיכולוגיה מתחלקים לשלושה תחומים עיקריים, הלא הם מחקר, פרקטיקה ותיאוריה. בתואר הראשון לומדים את שלושת התחומים ואם מעוניינים להתפתח, פונים להתמחות משמעותית יותר רק בתואר השני. כל תחום שכזה הוא עולם ומלואו ופועל בחברות שונות, בקליניקות, במכוני מחקר ועוד.

עוד פרט ייחודי לעולם הפסיכולוגיה, הוא שמעבר להתעמקות בתחומים השונים, הסטודנט עובר על שלל מחקרים ודוגמאות המקנות לו כלים איכותיים להתמודדות עם קבלת החלטות, עבודה מול אנשים ו פעולות אותן מבצעים ביום יום.

פסיכולוגיה כמקצוע
בוגרי תואר ראשון בפסיכולוגיה זוכים למקצוע רב גוני ובעל אפשרויות תעסוקה נהדרות. בעלתי תואר ראשון שכזה יכולים לפנות לעבודה בחברות כוח אדם, במחלקות למשאבי אנוש במגוון חברות גדולות במשק ולהתקדם בסולם עד למשרות בכירות של ניהול צוותים, הדרכות ודאגה לבני אדם רבים בחברה או בקרב מחפשי העבודה.

כמו כן, ניתן גם להמשיך ולהתקדם אל תואר שני, במהלכו לומדים את מקצועות הפסיכולוגיה הקלינית והתעסוקתית. בוגרי תואר שני רצויים בתור פסיכולוגים תעסוקתיים בחברות, כפסיכולוגים קליניים במרכזים לרפואת הנפש, בעולם המחקר, התיאוריה וכן גם כפסיכולוגים עצמאיים.

היכן לומדים ואיפה עדיף
לימודי הפסיכולוגיה נלמדים בכל רחבי הארץ, ברמות גבוהות ובתארים ראשונים שאורכים כשלוש שנים. ניתן לחלק את המקומות ללמידת פסיכולוגיה לשתי קטגוריות עיקריות, הלא הן אוניברסיטאות ומכללות.

באוניברסיטאות המוכרות, כגון: אוניברסיטת בר אילן, האוניברסיטה העברית שבירושלים, ואוניברסיטת בן-גוריון שבבאר שבע, ישנן פקולטות גדולות ללימודי פסיכולוגיה או ללימודי מדעי ההתנהגות. הלימודים באוניברסיטאות זולים יחסית, ועומדים על 10,000 ₪ בשנה, כאשר יש רף קבלה וניתן לקבל מלגות שונות.

למי שאין בגרות/פסיכומטרי או פשוט מעדיף ללמוד במכללה, יכול לגשת ללמוד במכללה האקדמית תל אביב – יפו, המרכז הבינתחומי בהרצלייה, המרכז האקדמי רופין ומכללות אחרות. גם כאן הלימודים ברמה גבוהה ואיכותית, אך חשוב לשים לב שעלות הלימודים יכולה להגיע גם ליותר מ-30,000 ₪ לשנה.

לחלופין, ניתן לבחור באוניברסיטה הפתוחה, המאפשרת קבלה נוחה ללימודים ובמחירים של אוניברסיטה. גם כאן חשוב להכיר שהלימודים אמנם זולים יותר מהמחיר במכללה, אבל האחריות המתבקשת מהסטודנט גדולה יותר, והלימודים עלולים להימשך גם יותר משלוש שנים.

בכדי לבחור באופן הולם, כדאי לגשת אל האוניברסיטאות במועדים שהן מקיימות ימים פתוחים או בפגישות אישיות. המפגשים הללו יקנו לכם מידע רב על אופן הלימודים ויעזרו לכם להחליט מהי הדרך הטובה ביותר בשבילכם, בין אם במכללה, באוניברסיטה או באופן עצמאי יותר.

You may also like...

Leave a Reply